При виборі електрообладнання ми завжди орієнтуємося на те, щоб пристрої були захищені від вологи і пилу. А ось як можна перевірити їх захищеність? Все досить просто - для усіх випущених електротехнічних пристроїв і приладів встановлюється певна своя ступінь захисту IP. Вона залежить від типу обладнання, яке міститься в продукті, або пристрої. Корпус такого електротехнічного пристрою може включати в себе різні деталі і вузли з різною захистом. В кінцевому підсумку електротехнічного пристрою присвоюється ступінь захисту по встановленому обладнанню, у якого мінімальна ступінь захисту.

Перевірити ступінь захисту на здобувається товар можна досить просто. Потрібно на корпусі пристрою подивитися стандартну спеціальне маркування, наприклад, IP40.

IP - ці дві букви розшифровуються, як Ingress Protection Rating, що представляє собою систему кодифікації, яка призначена для того, щоб позначити, наскільки корпус електроприладу захищений від попадання до струмоведучих частин твердих предметів і води.

IP - це поділ на класи захисту електрообладнання від вологи, різних тіл і речовин. Тілами тут вважаються інструменти, кінцівки людини, дотик яких можливо до струмоведучих частин. Класи захисту обумовлюють не тільки електробезпека, але і захист від шкідливої ​​дії, яка може вплинути на функціонування елементів.

Щоб визначити ступінь захисту IP, на електричних пристроях наносять маркування. Кодування ступеня захисту має наступний вигляд:

IP X1X2 AM,

де:

X1 / X2- якість захисту від механічних пошкоджень / попадання вологи;

A, M - додаткові характеристики (опис нижче).

Влагозащищенная розетка фото

Таблиця значень
Таблиця ступенів захисту IP знадобиться домашнім електрикам при виборі електрообладнання для зовнішньої установки, приміщень з підвищеною вологістю, а також в запорошених складах:

Полезная таблица для электриков

Щоб матеріал Вам був зрозумілий, пропонуємо ще один варіант розшифровки IP по ГОСТ 14254-2015.

1 цифра (X1) означає:

0 - електроприлад не захищений, його можна встановлювати в спеціальних шафах або щитках, які допоможуть запобігти прямий контакт з струмоведучими частинами.

1 - конструкція влаштована таким чином, що людина не зможе доторкнутися до небезпечних зон електрообладнання рукою або предметом, завтовшки більше 52,5 мм.

2 - до небезпечних зон не можна підлізти предметом, товщина якого 12,5 мм (або пальцем руки). Найчастіше таку ступінь захисту мають автоматичні вимикачі, УЗО і деякі світильники.

3 - пристрій захищено корпусом, в який не можна проникнути без спеціального інструменту. Предмет, завтовшки більше 2,5 мм також не зможе проникнути всередину захисної оболонки.

4 - більш високий ступінь, яка запобігає потраплянню предметів, діаметром більше 1 мм. Товстий дріт всередину корпусу не потрапить без розбирання.

5 - забезпечена висока пилу. Обладнання може працювати в зрідка з високим рівнем запилення, а також при попаданні на оболонку піску (наприклад, в складських зонах).

6 - максимальний показник, повний захист електрообладнання від пилу і твердих частинок.

2 цифра (X2) означає:

0 - пристрій не захищене від попадання води. У такому виконанні можуть бути деякі комутаційні апарати, встановлені в щитку (УЗО, автомати зі ступенем IP20).

1 - забезпечено захист від попадання крапель зверху на оболонку приладу.

2 - по суті, таке ж виконання, як і при IP X1, але конструкція корпусу може захистити виріб від потрапляння крапель під нахилом 15о.

3 - кут нахилу крапель може досягати 60 градусів, потрапляння води з-під низу не допускається.

4 - забезпечено захист від бризок і дощу.

5 - корпус влаштований таким чином, що слабка струмінь води не зашкодить роботі електроустаткування.

6 - оболонка непроникна для сильного струменя води і водних потоків.

7 - допускається короткочасне або неповне занурення під воду.

8 - мається на увазі тривале перебування вироби під водою.

9 - найвища ступінь захисту IP від ​​вологи, допускається тривале занурення під тиском (в тому числі захист від гарячого струменя води).

Степени зашиты по ГОСТ 14254-2015

Також ми говорили про те, що в маркуванні IP згідно ГОСТ 14254-2015 можуть бути ще дві додаткові літери після цифр. Перша (може бути A, B, C або D) дає електрикам поняття про те, наскільки захищений корпус від проникнення людей до небезпечних частин електроустановок. Розшифровка ступеня захисту в цьому випадку наступна:

A - захисна оболонка запобігає торкання тильною стороною руки;

B - захист від проникнення пальця в корпус;

C - запобігає доступ до небезпечної зони інструментом;

D - виключена можливість проникнення дротом.

Друга буква несе додаткову інформацію та має наступну розшифровку:

H - високовольтна апаратура, напругою до 72,5 кВ.

M - під час випробувань на вологозахист пристрій знаходився в русі;

S - під час тих же випробувань пристрій було нерухомим,

W - корпус захищений від погодних умов.

Який маркування віддати перевагу?
Вибір пристрою за ступенем захисту IP

При придбанні пристрою відразу важко зорієнтуватися який ступінь захисту IP необхідна. В цьому випадку краще дотримуватися деяких рекомендацій:

У сухих місцях установки, вибирайте пристрої зі ступенем IР20.

Для сирих місць, ванних кімнат вибирайте пристрої IР44 і більш.

У душових, лазнях і саунах вибирають вироби з кращим захистом - IР54.

Для виконання підсвічування під водою в басейні оптимальним вибором будуть світлодіоди з захистом IР68.

Для вуличної установки необхідно застосовувати вимикачі та освітлювальні пристрої з захистом IР54. Це достатній захист для вуличного монтажу при впливі зовнішнього середовища.

На складах потрібно вибрати пилозахищені пристрою. Найкраще підійдуть моделі із захисною ступенем IР54

В результаті, щоб розшифрувати і зрозуміти, що позначає ступінь захисту IP, потрібно всього лише зіставити цифри, зазначені на даному вами пристрої, з даними, які наведені в таблиці ступенів захисту. Не можна забувати про те, що часто одна характеристика впливає на іншу.

Наприклад, якщо у вас є електропристрій зі ступенем захисту IРХ7, то абсолютний захист від попадання води теж дає гарантію непроникності і від пилу. Тобто, одна властивість взаємовиключають одне.

На корпусі пристрою може бути одночасно зазначено кілька ступенів захисту. Це залежить від того, яким методом встановлюється обладнання, описуються конкретні умови, при яких може забезпечитися та чи інша захист від впливу шкідливих факторів.